Krwiożerczy psychopata czy upadły bohater?

Fantasy Flight Games opublikowało pierwszy dev diary omawiający nadchodzący system RPG Black Crusade. Jak już wszyscy wiemy, przyjdzie nam wcielić się w nim w Heretyków, sługów Mrocznych Potęg Chaosu i czcicieli straszliwych mocy Osnowy. I to zarówno w Sługów Chaosu, zwykłych ludzi którzy postanowili oddać się we władanie Bogom jak i Kosmicznych Marines Chaosu, zdrajców którzy poprzysięgli śmierć Fałszywemu Imperatorowi.

Dev diary omawia moralność postaci i różne interpretacje aspektów Bóstw Chaosu. Myśleliście że Czarna Krucjata skończy się na bieganiu jako bezmyślny berserker Khorna z toporem łańcuchowym i zarzynaniu wszystkiego co się rusza? A co z aspektem Khorna jako krwawego rycerza? Bóstwa ceniącego honor i dumę wojownika, co z walką z przeciwnościami losu aż do samego końca i nie poddawaniem się? A Mroczny Książę Slaanesh jako patron sztuki i piękna? Albo dążeniem do perfekcji?

To samo tyczy się Pana Zarazy Nurgla który też jest bogiem przetrwania, wytrzymałości i ostatecznie odrodzenia. Ten Który Zmienia Drogi, Tzeentch jest nie tylko bogiem mutacji, zmian i czarnoksięstwa ale także patronem wiedzy, mądrości i zrozumienia.

Jak widać wyznawcy Chaosu w których przyjdzie nam się wcielić będą bardzo różnorodni, to czy stworzymy korzystającego z plugawych mocy czarnoksiężnika chcącego zostać demonem czy też wiecznie spiskującego ale działającego, dla dobra swojego międzygwiezdnego państewka, wezyra zależy tylko od nas. A obaj oddają hołd Panu Zmian.

Skoro twórcy gry pamiętają o takich rzeczach jak różnorodność i różne aspekty bóstw, to wygląda na to że Black Crusade może być na prawdę ciekawym systemem i granie wyznawcą Mrocznych Potęg wcale nie będzie oznaczało grania „tymi złymi”. Cały tekst znajdziecie tutaj.

Reklamy

4 thoughts on “Krwiożerczy psychopata czy upadły bohater?

Add yours

  1. No rzeczywiście gra zapowiada się ciekawie. Jednak myślę, że tak samo można było pograć za pośrednictwem księgi spaczenia do WFRP ed2. W sensie, że bogowie chaosu byli patronami tych samych rzeczy, które niekiedy przecież nie są złe.

  2. Tak można było grać w WFRP 2 jeśli samemu się tak stwierdziło, bo przecież Księga Spaczenia nijak nie wspierała gry wyznawcą Chaosu który jest czymś innym niż szalony psychopata, nie było mowy o poszukiwaniu wolności, oświecenia, perfekcji, honorze itp. Skoncentrowano się tam na Chaosie tylko jako niszczycielskiej sile.

  3. O to mi chodzi, nie wspomniano o tym. Sama w sobie Księga Spaczenia mówiła o graniu obłąkanym psycholem, to że mogłeś sobie to sam rozbudować i zmienić nic nie znaczy, podręcznik dawał co dawał. Tu zaś twórcy dostrzegają że Chaos musi być czymś więcej żeby być grywalną opcją na dłuższą metę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Blog na WordPress.com.

Up ↑

%d blogerów lubi to: