Ze stajni Black Library #3: Heart of Rage – James Swallow

Całkiem niedawno opowiadałem wam o pierwszym audiobooku Black Library który miałem okazję przesłuchać, był to Helion Rain George’a Manna i krótko mówiąc, moje odczucia po odsłuchaniu nie były pozytywne. Ale postanowiłem audiobookom dać drugą szansę z dwóch powodów, 1) nie mam pojęcia kim jest George Mann, tym razem wybrałem bardziej znanego autora i 2) to że jeden był kiepski nie znaczy że i reszta musi być. A więc tym razem powiem wam co sądzę o Heart of Rage Jamesa Swallow.

 Zacznę od technikaliów. Tak jak i w Helion Rain narratorem historii jest Toby Longhsworth, ma wyraźny i czysty głos, da się go zrozumieć bez problemu i nie atakuje nas akcentem, bardzo ładnie dba też o intonacje i dostosowuje ją dobrze do konkretnych momentów w historii. W Heart of Rage głosy różnych postaci są o wiele, wiele lepsze niż w Helion Rain, tu można bez problemu odróżnić od siebie bohaterów po ich głosach i mowie. Dźwięki tła i muzyka stoją na wysokim poziomie, odpowiednio tworzą klimat, nie jest ich za dużo ani za mało, nie są też za głośno w stosunku do narratora. Krótko mówiąc, jest bardzo dobrze.

Teraz zaś przechodząc do fabuły. Przy omawianiu Helion Rain narzekałem że była ona cepowata, nużąca i po prostu męcząca, tutaj na szczęście tak nie jest. James Swallow zaczynał w Black Library jako zwykły nie wyróżniający się niczym wyrobnik, nie był zły ale też daleko mu było do dobrego pisarstwa. Jednakże w ostatnich latach jego styl pisarski i umiejętności znacznie wzrosły i ze zwykłego wyrobnika stał się jednym z czołowych pisarzy Black Library.  James Swallow jest specem i głównym pisarzem Krwawych Aniołów w BL, dlatego też nikogo nie powinno dziwić że Serce Gniewu traktuje właśnie o nich. Ale, wróćmy do fabuły bo trochę od niej odszedłem. Otóż fregata Floty Imperialnej przybywa do układu gwiezdnego gdzie znajduje się martwy tyranidzki Statek Roju, na pokładzie Imperialnej Emathii znajduje się oddział Krwawych Aniołów pod dowództwem Brata-Sierżanta Kale oraz Brata-Kronikarza Norda oraz Magos Biologis Xeren z Adeptus Mechanicus. Mają oni wyruszyć w trzewia obcego okrętu żeby znaleźć poprzednią ekspedycję która miała pozyskać cenne dane biologiczne które miały w przyszłości po zbadaniu pozwolić na łatwiejszą walkę z tyranidami.

Fabuła wydaje się prosta, ot grupka Marines musi wmaszerować w paszczę lwa i ujść z życiem, jednakże historia jest ciekawa i wciągająca dzięki dobrze stworzonym postaciom które mają swoje cele i pragnienia oraz oczywiście różne charaktery, tu zwłaszcza wybija się Magos Xeren. Dodatkowo rumieńców historii dodaje bardzo fajny i oryginalny zwrot fabularny.

Na wielki plus zasługują też opisy. Imperialny statek kosmiczny jest gigantyczny, ponury, mroczny i co ważniejsze należycie gotycki, zaś opis wnętrza tyranida potrafi wywołać niesmak jeśli wyobrazić sobie że miało by się znaleźć w takim miejscu. James Swallow zdecydowanie potrafi wymalować słowami obrazy i klimat Warhammera 40,000.

Moje pierwsze wrażenia z audiobookami Black Library były niezbyt przyjemne, na szczęście przy drugim podejściu się nie rozczarowałem. Heart of Rage to przyjemna, wciągająca historia z ciekawymi bohaterami. Szczerze polecam wszystkim fanom Warhammera 40,000 i Krwawych Aniołów, nie zawiedziecie się.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

%d blogerów lubi to: